Klausimai ir atsakymai


Ar tai ne narkotikas?
Ne, nes nuo 2014 m. sausio 1 d. teisėtai Lietuvoje auginti galima tik tas pluoštines kanapes, kurios savo sudėtyje turi ne daugiau kaip 0,2 % THC (tetrahydrocannabinol). Kiekviena iš ES teisėtai auginamų kanapių rūšių (žr. yra daugybę kartų patikrinta kaip tinkama kultivuoti žemės ūkyje maisto, farmacijos ir pramonės tikslais. Atkreiptinas dėmesys, kad nederėtų aklai pasitikėti iš trečiųjų šalių importuotais produktais ir žaliavomis. Kaip pavyzdys: UAB „Rudugys“ fasavimo aliejaus gamybos ir fasavimo ceche nustatyta, kad šioje įmonėje pagamintas kanapių sėklų aliejus užterštas benzo(a)pirenu, nes aliejaus gamybai buvo naudojama kiniškų kanapių sėklų žaliava. Taigi ypatingai Kinijoje standartai yra kitokie arba jų nėra visai.

Kas gali auginti pluoštines kanapes?
Kiekvienas fizinis ar juridinis asmuo, valdantis žemės ūkio paskirties žemę. Specialaus leidimo gauti nereikia, tačiau būtina nepamiršti, kad sėti galima tik sertifikuotą dauginamąją medžiagą, įsigytą iš atestuoto platintojo! Kanapė nėra itin lepi, tačiau kaip ir kiekvienas augalas, reikalauja priežiūros. Kanapes auginti rekomenduojame tik patirties žemės ūkyje turintiems asmenims. Taip pat nerekomenduojame užsėti mažesnio nei 20 ha ploto.

Kur parduoti pluoštinių kanapių grūdus, stiebus?
Visus pageidaujančius realizuoti derlių kviečiame kreiptis į asociaciją, kuri informaciją pateiks supirkėjams ir perdirbėjams. Asociacija nėra pelno siekiantis subjektas ir pati derliaus nesuperka bei jokio mokesčio už tarpininkavimą neima.

Jei nenaudosiu pesticidų ir herbicidų, ar mano derlius bus laikomas ekologišku?
Vienareikšmiškai ne. Ekologiškas derlius – tai tik sertifikuotuose ekologiniuose laukuose užaugintas, patikrintas Ekoagros sunkaus darbo produktas ir kokybės garantas. Pavyzdžiui: net jeigu Jūsų, grūdai, užauginti nenaudojant jokių cheminių preparatų iš senelio paveldėtoje 10 metų nedirbtoje žemėje, neturint ekologinio sertifikato rinkoje Jūsų derlius bus priimtas tik kaip ne ekologinis (už jį gali būti pasiūlyta tik mažesnė kaina).
Atkreiptinas dėmesys, kad rinkoje pastebėti įvairūs (ne asociacijos narių) prekybininkų triukai, kai neaiškios kilmės kanapių sėklų produktai žymimi kaip „užauginti ekologiniu būdu”, nors iš tiesų, geriausiu atveju, nebuvo naudoti pesticidai ir herbicidai. Toks ženklinimas yra vartotojo apgaulė, siekiant pigiai supirktus, neretai nekokybiškus grūdus parduoti už tą pačią kainą, kurią rinka moka už kokybės standartą – europietiškos kilmės sertifikuotus produktus. Šiuos atvejus stebime ir fiksuojame. Esame pasiruošę pasitelkti Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos specialistų pagalbą ir „išvalyti“ parduotuvių lentynas nuo tokių produktų, tuo pačiu apsaugoti sąžiningus Lietuvos augintojus ir perdirbėjus nuo nesąžiningos konkurencijos.

Ar už kanapes mokamos Ekologinių pluoštinių kanapių kompensacinės išmokos?
Taip, tačiau kol kas jas sutartiniams augintojams moka tik vienas perdirbėjas – UAB „Agropro“. Asociacija aktyviai dalyvauja diskusijose ŽŪM ir Seime tam, kad pagaliau būtų ištaisyta klaida ir sertifikuoti Lietuvos ekologiniai ūkininkai gautų jiems priklausančią išmoką. Todėl ūkininkams būtų pasiūlytos didesnės supirkimo kainos.

Ar kanapėms auginti reikalinga speciali technika?
Ne. Laukas paruošiamas ir įdirbamas standartine grūdine technika. Grūdams auginamos kanapės kuliamos standartiniais kombainais, naudojant rapso nustatymus. Pluoštui auginamos kanapės dažniausiai nekuliamos, o pjaunamos (rudenį) arba voluojamos (pavasarį) ir vyniojamos į ritinius arba „kitkas” (taip pat standartine šiaudų surinkimo technika).

Kokioje dirvoje geriausiai auga kanapės?
Kanapei kaip ir bet kokiam kitam augalui yra reikalingos maisto medžiagos. Kartais teigiama, kad kanapė yra piktžolė ir gali augti visur nenaudodama maisto medžiagų, tačiau kaip ir bet kokiam kitam augalui, šiam taip pat reikalingos maisto medžiagos. Todėl bendra taisyklė yra tokia: žvyre neauga net pienės. Svarbiausi akcentai: azotas (rekomenduojame papildomai ~100 kg/ha nepriklausomai nuo dirvos tyrimų), drėgmė (kanapės nemėgsta šlapynių ir gruntinio vandens aukščiau nei 0,75 m), dirvos tipas (kanapė geriau auga lengvuose dirvožemiuose), rūgštingumas (rekomenduojame 6-7,5 pH).

Ar kanapė tikrai atbaido kenkėjus?
Taip, todėl šiuo metu ruošiamas įstatymo projektas, kuriuo būtų įteisintas kanapių auginimas sodininkystės tikslais. Apie projekto sėkmę informuosime.

Ar kanapė tinka sėjomainai?
Tikrai taip. Pagrindinės savybės:
– piktžolių stelbimas (kanapė ne „Roundapas“ – stebuklų nedaro, tačiau ekologiniame ūkyje skirtumą pastebėsite jau po pirmųjų metų);
– humusingumo atstatymas (dėl stiprių šaknų, kurias itin mėgsta grunto mikrofauna).

Ar kanapė gydo nuo vėžio?
Kanapė apipinta daugybe legendų, kurių dalis – mitai. Tačiau mokslininkų jau įrodytos kanapės ekstraktų naudingos savybės onkologiniams ligoniams, epileptikams, sklerotikams ir kitiems ligoniams. Visgi, rekomenduojame neapsigauti – rinkoje apstu abejotinos kilmės blizgiai įpakuotų ir skambiai pavadintų produktų, parduodamų kaip panacėja. Visada skaitykite sudėtį. Veikliosios medžiagos CBD/CBDA sudėtyje nesant bent 3-5 %, produkto veiksmingumas kvestionuotinas.