Kuo organizmui naudinga gama-linoleno rūgštis?

Ar žinojote, kad kanapių sėklos – vienintelės valgomos sėklos, savo sudėtyje turinčios unikalios gama-linoleno rūgšties?

Ši rūgštis turi įtakos prostaglandino E1 gamybai, o jis užtikrina hormonų pusiausvyrą. Hormonų balansas padeda mažinti menopauzės ir priešmenstruacinio sindromo skausmus, leidžia reguliuoti kūno temperatūrą. Kanapių produktuose esanti gama-linoleno rūgštis drauge su kitais baltymais ir mineralais padeda mažinti artrito, sąnarių ir uždegimų sukeliamą skausmą.

Gama-linoleno rūgštis taip pat turi įtakos odos būklės gerinimui, nes užkerta kelią porų užsikimšimui bei gali būti naudojama aknės pažeistai odai gydyti. Taip pat ši rūgštis tinka ir odos bei plaukų būklei gerinti – sumažina galvos odos pleiskanas, skatina plaukų augimą.


Proteinai naudingi ne tik sportuojantiems

Proteinas – antras pagal gausumą organizmo komponentas po vandens. Jis formuoja ne tik organizmo struktūras – ląsteles, audinius ir skeletą, bet ir funkcinius veiksnius, tokius kaip hormonai, antikūnai, DNR bei virškinimo sekretas. Proteinas lemia raumenų augimą atletams, ūgio didėjimą vaikams, padeda užpildyti atsiradusias sveikatos spragas. Įvairūs proteinai organizme nuolat pažeidžiami, todėl turi būti atnaujinami.

Proteiną sudaro aminorūgštys, kurios virškinimo metu organizme suyra, yra rezorbuojamos į kraują ir surenkamos naujai proteino sintezei. Dvidešimt dvi amino rūgštys sudaro daug skirtingų proteinų, tarp jų ir plaukų, nagų bei sąnarių. Bent 20 amino rūgščių galima rasti kanapių sėklose, taigi kanapių produktai ir ypač pluoštinių kanapių proteinas naudingas ne tik sportininkams, bet ir visiems.


Kanapių produktų nauda sergantiems diabetu

Pluoštinių kanapių sėklose yra beveik visos galimos amino riebalų rūgštys. Kai kurių iš jų žmogaus organizmas net negamina pats. Dvi iš jų – omega-3 ir omega-6 – taip pat  padeda reguliuoti gliukozės kiekį kraujyje. Tai itin svarbu diabetu sergantiems žmonėms. Todėl vertėtų įtraukti į savo racioną pluoštinių kanapių produktus, tam ypač tinka kanapių sėklų aliejus, nes jame mažai angliavandenių ir ypač mažai gliukozės.

Vartojant pluoštinių kanapių produktus profilaktiškai, efektyviai mažinama rizika susirgti diabetu, taigi jei jūsų giminėje yra šia liga sergančių žmonių, o jūs patenkate į rizikos grupę, stiprinkite organizmo apsaugą.


Įprasto maisto alternatyva – kanapių produktai

Ir ieškantiems naujų skonių, ir siekiantiems į savo racioną įtraukti daugiau sveikatai palankių kanapių produktų – keli patarimai pirmiesiems eksperimentams.

Miltai

Iš smulkiai sumaltų kanapių sėklų gaminami miltai tinka ir padažams tirštinti, ir blynams ar pyragams kepti.

Pienas

Netoleruojantiems laktozės, vengiantiems gyvūlinės kilmės produktų ar tiesiog mėgstantiems eksperimentuoti siūlome išbandyti kanapių pieną. Jo nesunkiai pasigaminsite ir patys – tereikia vandens, kanapių sėklų ir šiek tiek laiko.

Vietoj riešutų

Kanapių sėklomis puikiai pakeisite riešutus – gardinkite jomis kepinius, košes ar kokteilius.

Proteinas

Proteino miltelius galima keisti ir aukštos kokybės, natūraliu kanapių proteinu, kuris aprūpina organizmą reikalingu baltymų kiekiu.


Įdomūs faktai, kurių galbūt nežinojote apie kanapes

Kanapių sėklų nauda organizmui įrodyta mokslo, tačiau tai – ne vienintelis įdomus faktas apie pluoštines kanapes.

Kanapių auginimas paplito dar prieš 10 tūkst. metų, kai buvo atrasta jų nauda gaminant medžiagas. Dėl šios panaudos senovėje pluoštinės kanapės net vertintos kaip auksas.

Iš pluoštinių kanapių galima pagaminti… daugiau nei 50 tūkstančių įvairių produktų. Taip, šis augalas gali būti naudojamas ir maisto pramonėje, ir gaminant tokius kasdienius dalykus kaip virvės, popierius ir net biokuras.

Pluoštinės kanapės – augalas, kuris gali būti panaudotas visas, nepaliekant jokių atliekų. Naudingas ir aliejus, ir išspaudos, kurios, pavyzdžiui, gali būti naudojamas kaip mulčas.

Pluoštinės kanapės gali būti naudojamos ir automobilių gamyboje. Įdomu – kiekvienas Mercedes C klasės automobilis turi apie 20 kilogramų iš pluoštinių kanapių pagamintų elementų.

XIX a. pradžioje nemažai drobių buvo gaminama iš kanapių pluošto. Ar žinojai, kad ankstyvieji Van Gogo darbai yra nutapyti ant drobės, pagamintos iš pluoštinių kanapių?


Pluoštinių kanapių produktai – ne tik žmonėms, bet ir gyvūnams

Pluoštinių kanapių produktų vartojimas naminių gyvūnų mityboje sulaukia vis daugiau dėmesio ir teigiamų atsiliepimų. Neseniai JAV vykdyto tyrimo metu paaiškėjo, kad kačių ir šunų augintojai yra patenkinti pluoštinių kanapių produktais, skirtais jų augintiniams. Veterinarai taip pat vis garsiau kalba apie tai, kad natūraliais kanapių produktais papildytas naminių gyvūnų maistas galėtų tapti alternatyva renkantiems švarų ir sveiką maistą savo šeimos numylėtiniams.
Naminių gyvūnų maistas, papildytas iš pluoštinių kanapių sėklų pagamintu ekologišku aliejumi ir proteinu turi itin aukštą maistinę vertę.

Šiuo metu pluoštinių kanapių produktai plačiausiai vartojami gaminant paukščių lesalą, tačiau daugėjant mokslinių pluoštinių kanapių naudą įrodančių tyrimų, gyvūnų maisto gamintojai drąsiau išbando šią naujovę.


Pasaulyje kilęs kanapių bumas atsirita ir į Lietuvą

Palyginti su praėjusiais metais, šiemet Lietuvoje auginta beveik 1,5 tūkst. ha didesnis pluoštinių kanapių plotas. Ekspertų tvirtinimu, tai siejama su trūkstamos grandies – perdirbimo – atsiradimu.

Kėdainių LEZ teritorijoje koncernui „Icor“ priklausanti inžinerinių produktų ir sprendimų bendrovė „Axis Industries“ stato modernų kanapių stiebelių apdorojimo fabriką, o Kauno rajone, Voškonių kaime, antrus veiklos metus pradeda skaičiuoti ekologiškų pluoštinių kanapių sėklų perdirbimo gamykla.

Kadangi pasaulinėje rinkoje sparčiai auga maistinių ekologiškai užaugintų kanapių produktų poreikis, o pasiūla smarkiai atsilieka nuo paklausos, „Borela“ pasirinko būtent šią kryptį – lukštenamos kanapgrūdžių sėklos ir gaminami ekologiški kanapgrūdžių baltymai, miltai ir ekologiškas kanapių sėklų aliejus. „Esame antra tokia gamykla Europoje ir vienintelė, turinti ekologinių kanapgrūdžių perdirbimo BRC sertifikatą“, – teigė bendrovės direktorius Paulius Paršeliūnas.

Daugiau skaitykite: https://www.lzinios.lt/lzinios/Ekonomika/pasaulyje-kiles-kanapiu-bumas-atsirita-ir-i-lietuva/274326
© Lietuvos žinios


Kanapių sėklų aliejaus nauda odos grožiui ir sveikatai

Pluoštinių kanapių sėklose gausu medžiagų, kurios suteikia naudą ne tik sveikatai, tačiau ir grožiui. Kanapių sėklų aliejus yra super produktas, nes:

  •        Lipidai, kurių gausu kanapių aliejuje yra panašūs į esančius odoje, todėl kanapių aliejus efektyviai drėkina ir apsaugo odą bei suteikia gyvybiškumo ir elastingumo;
  •        Jei veido odą yra suerzinta, paraudusi, kankinama aknės, kanapių aliejus ramina odą, nes jame yra linoleno rūgšties. Kanapių aliejus neužkemša porų, todėl gali padėti atkurti odos aliejų balansą;
  •        Omega 3-6 rūgščių trūkumas gali sukelti psoriazę (žvynelinę), tačiau norint to išvengti gali padėti kanapių sėklų aliejus. Jis tai pat turi drėkinamųjų ir raminamųjų savybių, todėl tinka ir egzemos gydymui;
  •        Vitaminai A, E, kalis, magnis, geležis, cinkas ir fosforas, kurie yra kanapių sėklų aliejuje, pagerina širdies ir kraujagyslių sistemą, o tuo pačiu kraujotaką į odą;
  •        Kanapių aliejuje esantys antioksidantai gali užkirsti kelia priešlaikiniui senėjimui ir palaikyti gražią odą.

 


Osteoporozės prevencijai – kanapėse esančios medžiagos

Osteoporozė, arba kaulų retėjimas, yra skeleto liga, kurios metu mažėja kaulinių audinių tankis. Ši liga paprastai neturi simptomų ir yra neskausminga, todėl pasireiškia tik komplikacijomis – kaulų lūžiais. Su amžiumi būtina rūpintis šios ligos profilaktika. Osteoporozė ypač būdinga moterims po menopauzinio  periodo, nes ją skatina organizme sumažėjęs estrogeno kiekis.

Per kelis mokslinius tyrimus pastebėta, kad žmonės, kurie negauna pakankamo kiekio riebalų rūgščių – ypač GLA ir eikozapentaeno rūgšties (EPA) – turi didesnę riziką netekti kaulų masės nei tie, kurie šių medžiagų gauna užtektinai.

Pluoštinės kanapės yra natūralus organizmui reikalingų Omega-6 riebalų rūgščių ir gama linoleninės rūgšties šaltinis. Šios medžiagos puikiai veikia organizmą ir gaunamos nuolat gali padėti mažinti osteoporozės riziką.