Lietuvos verslo asociacijų memorandumas dėl Pluoštinių kanapių įstatymo naujos redakcijos

Naujausi mokslo atradimai, pažangūs technologiniai sprendimai, globalūs reguliaciniai pokyčiai kuria didelės pridėtinės vertės pluoštinių kanapių pasaulinę industriją, kuri augintojams ir perdirbėjams atveria daug naujų galimybių. Lietuva gali žengti pirmose pažangių šalių gretose – naudą gali gauti tiek ūkiai, tiek bendrovės, tiek regionai, tiek visa valstybė.

Tuo tarpu dar vieną pavasarį Lietuvos žemdirbiai, perdirbėjai, inovatoriai ir mokslininkai pasitiko neturėdami aiškaus atsakymo dėl pluoštinių kanapių sektoriaus perspektyvų Lietuvoje.

Seimas šių metų kovo 12 d. svarstys naują redakciją Pluoštinių kanapių įstatymo pakeitimo projekto Nr. XIIIP-3195(2), parengtą Seimo Kaimo reikalų komiteto, atsižvelgiant į Seimo narių V.Vingrienės ir M.Majausko pateiktas pataisas ir įvairių institucijų, Vyriausybės bei socialinių partnerių, veikiančių pluoštinių kanapių srityje, pastabas ir pasiūlymus.

Tikimės, kad svarstymas bus sėkmingas, to laukia Lietuvos žemdirbiai, perdirbėjai, inovatoriai. Nauja Pluoštinių kanapių įstatymo redakcija užpildytų dabartines teisinio reguliavimo dėl pluoštinių kanapių perdirbimo spragas. Aiški teisinė aplinka paskatintų šioje sferoje dirbančius ūkininkus ir vietos, regionų bei pasaulio bendroves, investuoti Lietuvoje.

Prašome priimti naują Pluoštinių kanapių įstatymo redakciją, nes:

 

  • Pluoštinių kanapių įstatymo projektu yra įvertinamas pluoštinių kanapių, kaip biologiškai vertingų žaliavų šaltinio, potencialas, kurį atskleidė medicinos mokslo laimėjimai, susiję su endokanabinoidų sistemos atradimu. Prisidedama prie sveikatos, grožio industrijos, taip pat maisto, gėrimų ir pašarų pramonės plėtros;

 

  • Pluoštinių kanapių įstatymo projektu sudaromos galimybės perdirbti visas pluoštinių kanapių dalis ir leisti rinkai tiekti ne vien tik pluoštą ir sėklas ar šių sėklų produktus, bet ir iš kitų pluoštinių kanapių dalių gautus produktus. Tik taip Lietuva neatsiliks nuo Europos ir kitų valstybių praktikos šioje industrijoje ir sukurs Lietuvos ūkininkams galimybę konkuruoti;

 

  • Šis įstatymo projektas įteisintų šalies pluoštinių kanapių verslo proveržį, orientuotą teikti produkciją farmacijos, kosmetikos, maisto, gėrimų ir pašarų pramonei. Aiškus ir mokslu grįstas teisinis pluoštinių kanapių verslo reguliavimas leistų šalies žemdirbiams teikti rinkai aukštos pridėtinės vertės produkciją. Perdirbus visas pluoštinės kanapės augalo dalis, prognozuojama, kad šalies kanapių produktų sektoriaus sukuriama vertė Lietuvos ekonomikai per metus sugeneruotų 100 mln. Eur pridėtinę vertę, o per keletą metų šalies ekonomikai sukuriama vertė viršytų 300 mln. eurų.

 

  • Pluoštinių kanapių įstatymo projektu įtvirtinamas aiškumas, atribojant pluoštines kanapes ir jų produktus nuo narkotinių medžiagų. Pluoštinių kanapių ir jų produktų prilyginimas narkotinėms medžiagoms neatitinka Pasaulinės sveikatos organizacijos (PSO) Narkotinių medžiagų ekspertų komiteto rekomendacijų. PSO yra vienintelė įgaliota oficialiai įvertinti visus turimus įrodymus ir teikti mokslo rekomendacijas dėl kanapės terapinės vertės ir / arba žalos Jungtinėms Tautoms (JT) bei kitoms tarptautinėms organizacijoms. Siūlomais projektais yra atsižvelgiama į šias rekomendacijas;

 

  • Pluoštinių kanapių įstatymo projektu atsižvelgiama į PSO ekspertų rekomendacijas, kurios pripažįsta tam tikrus kanapių produktus ir ingredientų kiekybinius kriterijus kaip nepatenkančius į tarptautinių konvencijų kontrolę. Dėl šio įstatymo projekto pateiktos net dvi iš esmės projektą palaikančios nepriklausomų ekspertų išvados.

 

  • Pluoštinių kanapių įstatymo projektu sukuriamas pagrindas pluoštinių kanapių verslo indėliui į klimato kaitos švelninimą. Racionali sėjomaina ir cheminių preparatų naudojimo mažinimas stabdytų žemės naudmenų degradaciją, kuri šiuo metu yra įgijusi nacionalinės katastrofos mastą. Pluoštinių kanapių verslas, orientuotas į biologiškai vertingų medžiagų išgavimą, iš principo negali naudoti mineralinių trąšų ir augalų apsaugos priemonių. Todėl vystomas proekologiškas arba ekologiškas ūkininkavimą efektyviai sumažins žemės ūkio CO2 emisiją ir tuo pačiu prisidės prie teigiamo poveikio didinimo klimato kaitai.

 


Kuo organizmui naudinga gama-linoleno rūgštis?

Ar žinojote, kad kanapių sėklos – vienintelės valgomos sėklos, savo sudėtyje turinčios unikalios gama-linoleno rūgšties?

Ši rūgštis turi įtakos prostaglandino E1 gamybai, o jis užtikrina hormonų pusiausvyrą. Hormonų balansas padeda mažinti menopauzės ir priešmenstruacinio sindromo skausmus, leidžia reguliuoti kūno temperatūrą. Kanapių produktuose esanti gama-linoleno rūgštis drauge su kitais baltymais ir mineralais padeda mažinti artrito, sąnarių ir uždegimų sukeliamą skausmą.

Gama-linoleno rūgštis taip pat turi įtakos odos būklės gerinimui, nes užkerta kelią porų užsikimšimui bei gali būti naudojama aknės pažeistai odai gydyti. Taip pat ši rūgštis tinka ir odos bei plaukų būklei gerinti – sumažina galvos odos pleiskanas, skatina plaukų augimą.


Proteinai naudingi ne tik sportuojantiems

Proteinas – antras pagal gausumą organizmo komponentas po vandens. Jis formuoja ne tik organizmo struktūras – ląsteles, audinius ir skeletą, bet ir funkcinius veiksnius, tokius kaip hormonai, antikūnai, DNR bei virškinimo sekretas. Proteinas lemia raumenų augimą atletams, ūgio didėjimą vaikams, padeda užpildyti atsiradusias sveikatos spragas. Įvairūs proteinai organizme nuolat pažeidžiami, todėl turi būti atnaujinami.

Proteiną sudaro aminorūgštys, kurios virškinimo metu organizme suyra, yra rezorbuojamos į kraują ir surenkamos naujai proteino sintezei. Dvidešimt dvi amino rūgštys sudaro daug skirtingų proteinų, tarp jų ir plaukų, nagų bei sąnarių. Bent 20 amino rūgščių galima rasti kanapių sėklose, taigi kanapių produktai ir ypač pluoštinių kanapių proteinas naudingas ne tik sportininkams, bet ir visiems.


Kanapių produktų nauda sergantiems diabetu

Pluoštinių kanapių sėklose yra beveik visos galimos amino riebalų rūgštys. Kai kurių iš jų žmogaus organizmas net negamina pats. Dvi iš jų – omega-3 ir omega-6 – taip pat  padeda reguliuoti gliukozės kiekį kraujyje. Tai itin svarbu diabetu sergantiems žmonėms. Todėl vertėtų įtraukti į savo racioną pluoštinių kanapių produktus, tam ypač tinka kanapių sėklų aliejus, nes jame mažai angliavandenių ir ypač mažai gliukozės.

Vartojant pluoštinių kanapių produktus profilaktiškai, efektyviai mažinama rizika susirgti diabetu, taigi jei jūsų giminėje yra šia liga sergančių žmonių, o jūs patenkate į rizikos grupę, stiprinkite organizmo apsaugą.


Įprasto maisto alternatyva – kanapių produktai

Ir ieškantiems naujų skonių, ir siekiantiems į savo racioną įtraukti daugiau sveikatai palankių kanapių produktų – keli patarimai pirmiesiems eksperimentams.

Miltai

Iš smulkiai sumaltų kanapių sėklų gaminami miltai tinka ir padažams tirštinti, ir blynams ar pyragams kepti.

Pienas

Netoleruojantiems laktozės, vengiantiems gyvūlinės kilmės produktų ar tiesiog mėgstantiems eksperimentuoti siūlome išbandyti kanapių pieną. Jo nesunkiai pasigaminsite ir patys – tereikia vandens, kanapių sėklų ir šiek tiek laiko.

Vietoj riešutų

Kanapių sėklomis puikiai pakeisite riešutus – gardinkite jomis kepinius, košes ar kokteilius.

Proteinas

Proteino miltelius galima keisti ir aukštos kokybės, natūraliu kanapių proteinu, kuris aprūpina organizmą reikalingu baltymų kiekiu.


Įdomūs faktai, kurių galbūt nežinojote apie kanapes

Kanapių sėklų nauda organizmui įrodyta mokslo, tačiau tai – ne vienintelis įdomus faktas apie pluoštines kanapes.

Kanapių auginimas paplito dar prieš 10 tūkst. metų, kai buvo atrasta jų nauda gaminant medžiagas. Dėl šios panaudos senovėje pluoštinės kanapės net vertintos kaip auksas.

Iš pluoštinių kanapių galima pagaminti… daugiau nei 50 tūkstančių įvairių produktų. Taip, šis augalas gali būti naudojamas ir maisto pramonėje, ir gaminant tokius kasdienius dalykus kaip virvės, popierius ir net biokuras.

Pluoštinės kanapės – augalas, kuris gali būti panaudotas visas, nepaliekant jokių atliekų. Naudingas ir aliejus, ir išspaudos, kurios, pavyzdžiui, gali būti naudojamas kaip mulčas.

Pluoštinės kanapės gali būti naudojamos ir automobilių gamyboje. Įdomu – kiekvienas Mercedes C klasės automobilis turi apie 20 kilogramų iš pluoštinių kanapių pagamintų elementų.

XIX a. pradžioje nemažai drobių buvo gaminama iš kanapių pluošto. Ar žinojai, kad ankstyvieji Van Gogo darbai yra nutapyti ant drobės, pagamintos iš pluoštinių kanapių?


Pluoštinių kanapių produktai – ne tik žmonėms, bet ir gyvūnams

Pluoštinių kanapių produktų vartojimas naminių gyvūnų mityboje sulaukia vis daugiau dėmesio ir teigiamų atsiliepimų. Neseniai JAV vykdyto tyrimo metu paaiškėjo, kad kačių ir šunų augintojai yra patenkinti pluoštinių kanapių produktais, skirtais jų augintiniams. Veterinarai taip pat vis garsiau kalba apie tai, kad natūraliais kanapių produktais papildytas naminių gyvūnų maistas galėtų tapti alternatyva renkantiems švarų ir sveiką maistą savo šeimos numylėtiniams.
Naminių gyvūnų maistas, papildytas iš pluoštinių kanapių sėklų pagamintu ekologišku aliejumi ir proteinu turi itin aukštą maistinę vertę.

Šiuo metu pluoštinių kanapių produktai plačiausiai vartojami gaminant paukščių lesalą, tačiau daugėjant mokslinių pluoštinių kanapių naudą įrodančių tyrimų, gyvūnų maisto gamintojai drąsiau išbando šią naujovę.


Pasaulyje kilęs kanapių bumas atsirita ir į Lietuvą

Palyginti su praėjusiais metais, šiemet Lietuvoje auginta beveik 1,5 tūkst. ha didesnis pluoštinių kanapių plotas. Ekspertų tvirtinimu, tai siejama su trūkstamos grandies – perdirbimo – atsiradimu.

Kėdainių LEZ teritorijoje koncernui „Icor“ priklausanti inžinerinių produktų ir sprendimų bendrovė „Axis Industries“ stato modernų kanapių stiebelių apdorojimo fabriką, o Kauno rajone, Voškonių kaime, antrus veiklos metus pradeda skaičiuoti ekologiškų pluoštinių kanapių sėklų perdirbimo gamykla.

Kadangi pasaulinėje rinkoje sparčiai auga maistinių ekologiškai užaugintų kanapių produktų poreikis, o pasiūla smarkiai atsilieka nuo paklausos, „Borela“ pasirinko būtent šią kryptį – lukštenamos kanapgrūdžių sėklos ir gaminami ekologiški kanapgrūdžių baltymai, miltai ir ekologiškas kanapių sėklų aliejus. „Esame antra tokia gamykla Europoje ir vienintelė, turinti ekologinių kanapgrūdžių perdirbimo BRC sertifikatą“, – teigė bendrovės direktorius Paulius Paršeliūnas.

Daugiau skaitykite: https://www.lzinios.lt/lzinios/Ekonomika/pasaulyje-kiles-kanapiu-bumas-atsirita-ir-i-lietuva/274326
© Lietuvos žinios


Kanapių sėklų aliejaus nauda odos grožiui ir sveikatai

Pluoštinių kanapių sėklose gausu medžiagų, kurios suteikia naudą ne tik sveikatai, tačiau ir grožiui. Kanapių sėklų aliejus yra super produktas, nes:

  •        Lipidai, kurių gausu kanapių aliejuje yra panašūs į esančius odoje, todėl kanapių aliejus efektyviai drėkina ir apsaugo odą bei suteikia gyvybiškumo ir elastingumo;
  •        Jei veido odą yra suerzinta, paraudusi, kankinama aknės, kanapių aliejus ramina odą, nes jame yra linoleno rūgšties. Kanapių aliejus neužkemša porų, todėl gali padėti atkurti odos aliejų balansą;
  •        Omega 3-6 rūgščių trūkumas gali sukelti psoriazę (žvynelinę), tačiau norint to išvengti gali padėti kanapių sėklų aliejus. Jis tai pat turi drėkinamųjų ir raminamųjų savybių, todėl tinka ir egzemos gydymui;
  •        Vitaminai A, E, kalis, magnis, geležis, cinkas ir fosforas, kurie yra kanapių sėklų aliejuje, pagerina širdies ir kraujagyslių sistemą, o tuo pačiu kraujotaką į odą;
  •        Kanapių aliejuje esantys antioksidantai gali užkirsti kelia priešlaikiniui senėjimui ir palaikyti gražią odą.