Europoje taikomos priemonės užkirsti kelią nutukimui

Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) rekomenduoja šalims aktyviau rūpintis antsvorio problema ir nutukimui užkirsti kelią dar vaikystėje. Antsvorio turintys žmonės dažniau nei sveiką gyvenseną propaguojantys susiduria su įvairiomis sveikatos problemomis: diabetu, širdies ir kraujagyslių ligomis, psichikos sutrikimais. Kokiais būdais su nutukimu kovoja pasaulis?

Hidrintų riebalų ribojimas

Viena iš pavyzdinių šalių yra laikoma Danija. Jau daugiau kaip prieš dešimtmetį danų vyriausybė ėmė taikyti griežtus hidrintų (chemiškai pakitusių) augalinių riebalų naudojimo ribojimus ir taip sėkmingai sumažino mirtingumo nuo širdies ir kraujagyslių ligų rodiklį. Danijos pavyzdžiu pasekė Šveicarija, Austrija, Latvija ir kt. šalys.

Tyrimais įrodyta, kad žmonėms, kurių su maistu gaunamą dienos energiją sudaro 2 proc. ir daugiau hidrintų riebalų, rizika mirti nuo širdies ir kraujagyslių ligų išauga 20-30 proc. Chemiškai pakitę augaliniai riebalai, susidarę jų kietinimo metu, gali didinti riziką susirgti cukriniu diabetu, skatinti sisteminius uždegimus, slopinti omega-3 įsisavinimą organizme, kelti vaisingumo sutrikimų. Pasaulio Sveikato Organizacija rekomenduoja, kad hidrintų riebalų dienos norma būtų ne didesnė nei 1 proc. su maistu gaunamos dienos energijos.

Cukraus mokestis

Vis aktyviau įvedinėjamas cukraus mokestis. Tikimasi, kad pabranginus gazuotus gėrimus, daug cukraus turinčius šokolado gaminius ir kt. saldumynus, žmonės pakeis savo įpročius ir rinksis sveikesnius užkandžius. Papildomas mokestis jau įvestas Vengrijoje, Prancūzijoje, apie tokias galimybes svarsto ir Suomija, Didžioji Britanija, Estija bei kt. šalys. Reikšmingi pokyčiai laukia ir Airijos, kuri ketina didinti mokesčius saldiems gėrimams ir mažinti nesveiko maisto maksimalias porcijas, apriboti nesveikų maisto produktų televizinę reklamą transliuojant vaikams skirtas programas ir kt.

Cukruje gausu kalorijų, tačiau maistinės vertės jis neturi – jei suvartotų kalorijų neišeikvojame, didėja svoris, diabeto ir kitų ligų rizika. Per didelis cukraus kiekis organizme gali pažeisti imuninę sistemą – slopinti ląsteles, atpažįstančias ir sunaikinančias virusus, bakterijas, grybelius. Be to, vartojantys didelį kiekį cukraus dažniau skundžiasi sutrikusia neurotransmiterių (cheminio junginio, pernešančio nervinį impulsą tarp nervinių ląstelių) veikla, nuotaikų kaita, gilesne depresija, nerimu. JAV atliktų mokslinių tyrimų metu įrodyta, kad cukrus žadina apetitą ir kelia priklausomybę.

Sąjungos su maisto kompanijomis

Norvegijos vyriausybė ir didžiosios maisto pramonės bendrovės susitarė bendromis jėgomis gerinti visuomenės sveikatą, mažinant riebalų, cukrų, druskos kiekius maisto produktuose.

Didžiosios kompanijos nesnaudžia – adaptuojasi prie naujos tvarkos ir visuomenės poreikio gyventi sveikiau. „Nestle“ teigia, kad rado būdą, kaip 40 proc. sumažinti cukraus kiekį savo gaminiuose nepakeičiant produktų skonio. Receptūrą keisti pasirengusi ir „Pepsi“.

   


Leave a Comment