Ką reikia žinoti sumanius auginti pluoštines kanapes?

Lietuvoje pluoštinių kanapių auginimas oficialiai įteisintas tik nuo 2014 metų įsigaliojus Pluoštinių kanapių įstatymui. Kaip numatyta įstatyme, šalyje galima auginti sėjamųjų kanapių (Cannabis sativa) veisles, kuriose tetrahidrokanabinolio (THC) kiekis ne didesnis kaip 0,2 proc. Nacionalinio maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo instituto laboratorijoje kasmet atliekami tyrimai rodo, kad iki šiol nė viename mėginyje, kuriuos iš kiekvieno sėjomainos lauko paėmė Valstybinės augalininkystės tarnybos prie Žemės ūkio ministerijos specialistai, nerasta viršyto THC kiekio. Visos pluoštinių kanapių veislės buvo tinkamos auginti Lietuvoje.

J. Vaičiūnės pateiktais duomenimis, 2014 metais Lietuvoje šių augalų buvo auginama tik 1069,39 ha, o štai 2016 m. – jau 2453,84 ha, iš jų 338,58 ha – sėkliniai pluoštinių kanapių pasėliai.

„Patvirtinus naują Pluoštinių kanapių auginimo priežiūros ir tiekimo rinkai kontrolės tvarkos aprašo redakciją, pasikeitę reikalavimai pluoštinių kanapių augintojams ir jų produktų tiekėjams atvėrė dar platesnes galimybes. Sušvelninti ne tik daug griežtesni nei kitose ES šalyse reikalavimai, bet ir suteikta galimybė auginti kanapes sodininkystei (agrotechniniais ar fitosanitariniais tikslais kanapės auginamos tarp kitų sodo ar daržo augalų arba šalia jų) ne didesniame kaip 0,1 ha plote, taip pat atverti keliai mūsų sąlygoms tinkamiausioms naujoms vietinėms veislėms kurti“, – aiškino Visuomenės informavimo skyriaus vyriausioji specialistė.

Taip pat ji pridūrė, jog auginantieji kanapes mažais plotais soduose ir daržuose taip pat gali būti ramūs – iš šių plotelių nebeimami mėginiai THC kiekiui tirti. Privaloma tik informuoti Augalininkystės tarnybos regiono skyriaus darbuotojus, kad kanapės pasėtos sodininkystės tikslais, pateikti įsigytos sertifikuotos sėklos originalią pakuotę, informuoti apie žydėjimą bei pildyti apskaitos žurnalą.

Žemės ūkio ministerijos atstovė atkreipė dėmesį, kad Lietuvoje galima auginti tik įteisintų pluoštinių kanapių veisles ir sėti tik sertifikuotą pluoštinių kanapių sėklą: „Visi besidomintieji turi žinoti, kad sėti nesertifikuotą, savo ūkyje išaugintą pluoštinių kanapių sėklą yra

draudžiama.

 

Šaltinis: http://gzeme.lt/2017/03/auginti-galima-ne-visu-rusiu-kanapes/


Leave a Comment