Kiek glifosato suvartojate?

Glifosatas yra vienas iš pasaulyje populiariausių herbicidų, naudojamų naikinti piktžoles. Europoje atlikti tyrimai parodė, kad 4,2 % maisto produktų viršijo leistiną glifosato ribą. Tirti 82,649 maisto produktai iš 28 ES valstybių, taip pat iš Norvegijos ir Islandijos. Pasaulinės organizacijos nesutaria dėl šios medžiagos vartojimo: Europos maisto saugos tarnyba (EFSA) mano, kad medžiaga nėra kenksminga, o Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) teigia, kad tai – nuodas.

Įvairūs sveikatos organizacijų, medicinos universitetų atliekami tyrimai kelia susirūpinimą dėl glifosato poveikio žmonių sveikatai – 15-30 % jo yra absorbuojama į kūną. Įrodyta, kad glifosatas gali prasiskverbti per placentą nėštumo metu, sutrikdyti endokrininę sistemą, slopinti estrogenų gamybą, trikdyti kraujagyslių darbą, protinę veiklą ir kt.

Glifosatas yra nuodingas visiems augalams, todėl kuriamos genetiškai modifikuotos rūšys, atsparios šiai cheminei medžiagai. Glifosatu išpurkšti augalai jį sugeria ir taip herbicidas patenka į maistą. Pastebima, kad piktžolės tampa vis atsparesnės naikinimo priemonėms, todėl ūkininkai jų naudoja vis daugiau. Prieš daugiau nei tris dešimtmečius pasauliniu mastu žemės ūkyje buvo uždrausta naudoti DDT (Dichloro-Difenil-Trichloroetanas) pesticidą, tačiau šiandien kol kas turime legalų „Roundup“, kurio veiklioji medžiaga yra glifosatas.

Ekologinėje gamyboje griežtai draudžiama naudoti glifosatą, jo likučių produkcijoje negali būti. „Siekiant atsparumo glifosatui dažniausiai yra modifikuojami cukriniai runkeliai, kukurūzai, soja ir kt. Sunaudojamo glifosato kiekiai ES sparčiai auga, tačiau vartotojai tampa vis sąmoningesni ir stumia GMO iš rinkos, skaito įsigyjamų maisto produktų sudėtį, domisi kilme. Ekologiški ūkiai, ekologiškų produktų gamintojai yra kruopščiai tikrinami: specializuota sertifikavimo įstaiga „Ekoagros“ žaliavą ir ekologinę produkciją tikrina ne mažiau nei 3 kartus per metus“, – pabrėžia ekologiškų pluoštinių kanapių augintojos vadovas Paulius Paršeliūnas.

Prognozuojama, kad glifosato naudojimas iki 2025 m. augs 800 %. Užauginti augalų, iki kūlimo neapdorojant „roundap’u“, gausų derlių gana sunku – reikalingas kompleksinis sprendimas švariam ir efektyviam žemės ūkiui. Kaip prieš kelis dešimtmečius buvo rasta alternatyva insekticidui DDT, taip galima rasti sprendimą, pakeisiantį glifosatą.


Leave a Comment